logo
کنترل ادرار در کودکان

کنترل ادرار در کودکان
اولین قدم در آموزش کودک برای کنترل ادرار نشاندن خرسک یا عروسک روی توالت است.زمانی که کودک آمادگی پیدا کرد هرنوع توالتی را که می خواهد می تواند از آن استفاده نماید.
 
یاد گرفتن کنترل ادرار ، یکی از مراحل رشد طبیعی کودکان است .همان طوری که همه کودکان در یک زمان و در یک سن قادر به راه رفتن و یا حرف زدن نیستند کنترل ادرار هر کودک نیز بستگی به رشد مغزی و تکامل عصبی او دارد .تکامل عصبی دستگاه ادراری کودکان تا 15 یا 18 ماهگی انجام نمی گیرد .بنابریان مادران نباید انتظار داشته باشند که کودکانشان قبل از این سن بتواند ادرار خود را کنترل نماید.
آموزش کنترل ادرار در سنین مختلف
دوران شیرخواری : کودکان تا 8 ماهگی بعد از خوردن شیر یا مایعات ادرار می کنند و این عمل در اراده کودک نیست و ممکن است 15 تا 20 بار در روز ادرار کنند.
15 ماهگی : آگاهی برای ادرار کردن در 15 ماهگی برقرار میگردد و کودک احساس می کند                                                                                                                                                                    که میخواهد ادرار کند ولی نمی تواند خود را نگه دارد و ادرار خود را دفع می کند.مادر می تواند با روش های زیر به کودک کمک کند:
1) مادر گاهگاهی باید از کودک بپرسد ، آیا می خواهی ادرار کنی؟ حتما او می گوید نه
اگر ادرار نکرد اهمیت ندارد و با او با خوش رویی رفتار کنید .
2) مادر باید سعی نماید هر از چند گاهی توالت پلاستیکی را نزدیک کودک بیاورد وبه او نشان دهد  و حتی کودک را روی آن بنشاند تا کفل کودک با توالت پلاستیکی تماس پیدا نماید و با آن آشنا گردد.
18 ماهگی : در این سن اعصاب و عضلات مثانه کودک رشد کافی کرده است و کودک پس از اینکه ادرار میکند به مادر خبر میدهد ولی قبل از اینکه مادر او را برای ادرار کردن ببرد ادرارش را رها کرده است .اگر کودک در این سن روی توالت پلاستیکی ادرار کرد اورا تشویق کنید ولی اگر نکرد اورا سرزنش نکنید.
21ماهگی : در این سن ممکن است کودک دچار تکرر ادرار شود و این حالت طبیعی است .مادر نباید کودک را مجبور کند که هرچند دقیقه به توالت ببرد و اگر خود را تر کرد باید بدون اینکه او را سرزنش کند لباس های او را عوض نماید.
2 سالگی : در این سن کودک خوشحال است زیرا می تواند خودش روی توالت بنشیند و حتی از شما می خواهد که او را تنها بگذارید. در این سن مادر باید توالت پلاستیکی را نزدیک کودک قرار دهد و به او آزادی دهد که خود هرکاری خواست انجام دهد ولی باید نزدیک او باشد که اگر کمکی خواست به او کمک نماید.
5/2 سالگی : در این سن کودکان در خلال روز قادر خواهند بود برای 4 تا 5 ساعت ادرار خود را نگه دارند سپس به توالت بروند شلوار خودرا پایین بکشند ،روی توالت بنشینند و ادرار کنند و از این جهت نیز خوشحال می شوند.
3تا 5/3 سالگی : اگر کودک را دراین سن قبل از خوابیدن به توالت بفرستید و همچنین قبل از اینکه خودتان بخوابید اورا بیدار کنید و به توالت ببرید مشکل و اختلالی در خواب کودک به وجود نخواهد آمد و کودک نیز در خلل شب در رختخواب خود ادرار نخواهد کرد .مادر باید نزدیک تخت او یک توالت پلاستیکی بگذارد که اگر کودک در خلال شب بیدار شد و احتیاج پیدا کرد از آن استفاده نماید .همچنین در این سن نیز باید زیر ملحفه کودک پلاستیکی که از انتشار ادرار جلوگیری نماید قرار دهید.
منبع : کتاب راهنمای مادران، من و کودک من 

بازگشت