logo
اتیسم

اتیسم (درخودماندگی)
اتیسم یک مشکل ارتباطی است به عبارتی کودک مبتلا به این سندرم خوب صحبت نمی کند یا اصلا صحبت نمی کند و در ارتباط خصوصا با همسالان خود مشکل دارد .از وسایل یا مواردی که ترس ندارد می ترسد و از منابع ترسناک ترسی ندارد . به چیزهایی که معمولا همه خوششان می آید علاقه ای نشان نمی دهد وبرعکس به چیزهای بی ارزش علاقه مند می شود.
ارتباط چشمی مناسب ندارد و بیشتر درخودش و عالم خودش سیر می کند.
گاهی  اوقات این بچه ها خارج از کنترل هستند وتمرکز مناسبی ندارند.به همین علت به آن ها تشخیص غلط بیش فعالی می دهند در حالی که نکته اساسی این جاست که بچه های بیش فعال بسیار پرحرف و به اصطلاح بلبل زبان هستند ولی بچه های اتیسم خوب صحبت نمی کنند.بنابراین برخی علائم شبیه نشانگان بیش فعالی است ولی نوع بیماری متفاوت است.
برخی از علائم این بیماری را ذکر می کنیم.
تاخیر کلامی ویا صحبت سرد و رباتیک
عدم ارتباط چشمی عدم ارتباط مناسب با افراد خصوصا همسالان،
علاقه یا ترس از صداهایی مثل : دریل، ریش تراش ،آب میوه گیری
علاقه یا تنفر از آینه
علاقه به چرخ ،چرخش، چرخاندن چرخ ماشین یا دوچرخه، به دور خود چرخیدن
علاقه به نور ماه ،خورشید ،چراغ، لامپ یا دوری از نور
علاقه وافر به نوشابه گازدار یا تنفر بیش از حد از آن
علاقه شدید به آب بازی و حمام
علا قه به چیزهای بی ارزش مثل: مو، نخ ،کش، کمربند ،آشغالهای ریز (توجه به جزئیات)
علاقه به دراز کشیدن روی سنگ، سرامیک، کاشی
با خود حرف زدن، خندیدن بی جا
جیغ زدن بیهوده، زبان خودساخته (به کار بردن غلط واژه ها)
تقلید، اکو دادن و تکراراصوات و کلمات به صورت طوطی وار
 خاص Cd  تکرار بیش از حد تماشای یک یا چند عنوان فیلم یا
خاموش و روشن کردن زیاد لامپ
علاقه زیاد به ماشین، دوچرخه ،کامیون و اتوبوس
ارتباط راحت با غریبه ها
  حافظه چشمی و شنیداری خوب یعنی این کودکان اگر به جایی بروند که خوششان میاید یا برعکس، در ذهنشان میماند و عکس العمل نشان میدهند
خوردن راحت چیزهایی که معمولا سایر بچه ها دوست ندارند مثل : دارو، عرق نعنا ،زیتون و ...
تقلید کلامی و حرکتی
گاهی انگار از وجود دیگران بی خبرند و باید چندبار صدایشان کنیم تا جواب دهند.
 
 
 
توجه :
 
علائم بسیار دیگری وجود دارد تشخیص این بیماری، خصوصا طیف اتیسم که کودک علائم موافق یا مخالف را دارد فوق تخصصی است و برای تشخیص دقیق حتما متخصص باید نظر دهد. در صورت مشاهده علائم فوق خصوصا همراه با تاخیر کلامی پیگیر وضعیت کودک باشید.
 
ویژگی های اختلال طیف اتیسم
اختلاف طیف اتیسم اصطلاح نسبتا جدیدی است که به افرادی با ویژگی های زیر اشاره دارد
        مشکلات انها چه در کلام و چه در تعاملات اجتماعی شدید نیست.
        مشکل در فهم و استفاده از ارتباط کلامی وغیرکلامی.
        مشکل در تعبیر  و تفسیر رفتار اجتماعی که به نوبه ی خود بر توانایی تعامل انها با کودکان و بزرگسالان تاثیر می گذارند.
مشکل در انعطاف پذیری در فکر و عمل (برای مثال,اگاهی از این که چگونه رفتارشان را با موقعیت ویژه ای سازگار نمایند).
        این گروه از کودکان ممکن است در توانمندی ها و حوزه های ضعف وقوت کاملا با یکدیگر متفاوت باشند.(جونز,جوردن ومورگان,2001).مثلا کودکی با طیف اتیسم از لحاظ عاطفی بسیار غنی است و کودک دیگری کوچکترین احساسی ندارد.
ارتباط کلامی و غیرکلامی
وجود نقص در ارتباطات بیانی کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم یکی از معیارهای اصلی تشخیص انها است.بسیاری از این کودکان در حرف زدن تاخیر دارند و برخی در طول دوران زندگی ممکن است نتوانند خوب صحبت کنند.گروهی که تاخیر در رشد زبان دارند ممکن است به شیوه ی غیر عادی ارتباط برقرار کنند(پژواک گویی).پژواک گویی به انها کمک میکند تا مطلب را بفهمند و یا به کاهش اضطرابشان منجر می شود.برخی دیگر از این کودکان چون نمیتوانند تقاضاهای خود را به دیگران از طریق کلام بفهمانند ممکن است برای بیان نیازهای خود فریاد بزنند و یا به انچه میخواهند چنگ بزنند.گاهی بروز رفتارهای تکانشی می تواند ناشی از همین مشکل باشد.البته همه ی این کودکان فاقد زبان بیانی نیستند.
عده ای از این کودکان از خزانه ی لغات خوبی برخوردار هستند اما در ادامه دادن گفتگو مشکل دارند.مشکل ارتباطی کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم فقط به حوزه ی کلامی محدود نمی شود.انها در فهم ژست های بدنی و اراِئه و ابراز انها مشکل دارند و این مسئله تا حدی گفت و شنود را دریک  فرایند محاوره ای برای انها دشوار می سازد.این کودکان هنگامی که یک داستان را می خوانند یا گوش می دهند ممکن است حافظه خوبی برای ثبت جزئیات ان داشته باشند ولی در فهم نکات اصلی با مشکل مواجه باشند.گاهی اوقات نحوه ی خواندن انها بسیار عالی است اما کلماتی را که می خوانند درک نمی کنند.وظیفه شما به عنوان والدین این است که به کودکتان هدف از ارتباط,وسایلی که از طریق انها می توان ارتباط برقرار کرد(استفاده از تصاویر,عکس ها,اشکال,نمادها,نوشتن)و این که چگونه ارتباط برقرار کنند را اموزش بدهید.(جونز وهمگاران,2001).
ما اغلب در انچه که میگوییم کاملا منظورمان را بیان نمی کنیم .برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم این مساله بسیار گیج کننده است و ممکن است از حرف های ما برداشتی تحت اللفظی  داشته باشند.
اگر شما بگویید " تو می توانی کفشت را بیاوری ؟ " او ممکن است به سادگی بگوید "بله " اما چنین عملی را انجام ندهد.یا اگر بگوئیم: "دست هایت را پایین بیاور" ممکن است در او وحشتی واقعی ایجاد کند.
درک و رفتار اجتماعی
کودک شما در فهم رفتار و نیت شما مشکل خواهد داشت.ادراک رفتار دیگران در ما به اسانی و بدون نیاز به اموزش ایجاد خواهد شد.رفتار ما به این که دیگران در مورد ما چگونه فکر می کنند بسیار وابسته است.برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم تفکر و عقاید دیگران ممکن است بی تاثیر یا اندکی داشته باشد. بنابراین او هرطور که بخواهد حرف می زند وعمل می کند.بازی و برقراری ارتباط با کودکان دیگر برای انها دشوار است.
 
 
 
مشکلات تشخیص
تاکنون آزمون خاصی برای تشخیص اختلال طیف اتیسم معرفی نشده است (برای مثال،این که از نمونه خون یا از طریق بررسی ویژگی های بدنی کودک بتوان به تشخیص رسید).
سایر اختلال های کودکی نیز می توانند بر رشد ارتباطی ، زبان و رفتار اجتماعی تاثیر بگذارند،بنابراین تشخیص این که آیا این مشکل مربوط به اختلال طیف اتیسم است یا اختلال دیگر دشوار است.
برخی از متخصصان که کودک را معاینه می کنند(مثل پزشکان عمومی ، پرستاران ، معلمان )ممکن است به دلیل نداشتن تجربه کافی در تشخیص اختلال طیف اتیسم دچار مشکل شوند.
برخی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم مشکلات دیگری هم (مثل ناتوانی های یادگیری ) دارند که می تواند باعث دشواری های بیشتر در تشخیص شود .
اختلال طیف اتیسم چنانچه به موقع تشخیص داده شود فرصت مداخله های مثبت را هم فراهم میکنند . تشخیص های زود ر و به موقع فرایند درمان و تراپی ، کشف بیماری های پنهان مثل صرع و یا اختلالات سوخت و ساز و یا ژنتیکی را تسهیل می کند و زمان طلایی درمان را به کودک می دهند . تشخیص دقیق وجود طیف اتیسم را به روانشناسان و روانپزشکان با تجربه در این زمینه بسپارید و هرگز فرایند درمان را پشت گوش نیاندازید .
درمان
درمان کودکان اتیسم یک کار تیمی و مفصل است . در این کتاب به تشخیص و غربالگری توجه شده است .پس از یک تشخیص صحیح و به موقع توسط روان شناس و یا روانپزشک درمان تیمی مناسب شامل کاردرمانی ذهنی ، گفتار درمانی ، دارو درمانی ، رفتار درمانی ، موسیقی درمانی و .... اجرا میشود . چنانچه تشخیص وضعیت کودک شما مشخص شد و یا درمان های آن نیز توسط آن مرجع به طور مفصل و پیگیر ارائه می گردد که شما والدین عزیز میبایست با روحیه مناسب و توکل و قدرت آنها را اجرا نمایید.   
 
 

بازگشت